Kuchnia zamknięta czy otwarta? Zalety i wady

Kuchnia zamknięta czy otwarta? Zalety i wady obu rozwiązań

Kuchnia nie bez powodu określana jest mianem serca domu – zazwyczaj to przy kuchennym stole toczy się rodzinne życie. Dlatego właśnie jej układ oraz powierzchnia stanowią istotne kryteria podczas zakupu mieszkania od dewelopera. Równie ważne jest to, czy kuchnia to osobne pomieszczenie czy może przestrzeń otwarta na salon. Zanim podejmiemy decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto zaznajomić się z plusami oraz minusami obu wariantów.

Kuchnia otwarta

Kuchnie otwarte na salon to cecha współczesnego budownictwa. Chyba każdy polecany deweloper posiada w swojej ofercie mieszkania z tzw. aneksem kuchennym. Co wyróżnia takie rozwiązanie?

Jeśli chodzi o zalety otwartej kuchni, to zaliczyć do nich należy:

  • Optyczne powiększenie przestrzeni,
  • Kontakt z domownikami lub gośćmi w trakcie przygotowania posiłków,
  • Szerokie pole manewru, jeśli chodzi o aranżację – zastosowanie wyspy kuchennej itp.

Tym, czego niektórzy się obawiają, podejmując decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera z otwartą kuchnią, jest przenikanie kuchennych zapachów do salonu i innych pomieszczeń. Nie będzie to jednak stanowiło problemu, jeśli w mieszkaniu zostanie odpowiednio zaprojektowana wentylacja. Gdy mowa o potencjalnych wadach otwartej kuchni, niektórzy wskazują też na to, że z salonu widoczny będzie kuchenny bałagan. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań aranżacyjnych można tego jednak z łatwością uniknąć.

Kuchnia zamknięta

Panuje przekonanie, że kuchnie zamknięte to znak rozpoznawczy mieszkań tzw. starego typu – nic bardziej mylnego. Faktem jest, że obecnie częściej spotykane są mieszkania z tzw. aneksem kuchennym, ale kuchnie zamknięte również mają szerokie grono swoich zwolenników, co każdy polecany deweloper zapewne bierze pod uwagę.

Jakie są plusy zamkniętej kuchni? Między innymi należą do nich:

  • Możliwość zaaranżowania każdego pomieszczenia w innym stylu, bez potrzeby utrzymywania spójności pomiędzy kuchnią a salonem bądź jadalnią,
  • Spokój podczas szykowania posiłków,
  • Kuchnia pozostaje „ukryta” dla niepożądanych spojrzeń.

Wadą kuchni zamkniętej może być z kolei niewielki metraż.

Co wybrać?

To, czy lepiej sprawdzi się kuchnia otwarta na salon czy może kuchnia zamknięta, zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji kupujących. Dla jednych możliwość kontaktu z pozostałymi domownikami będzie priorytetem, dla innych z kolei – na wagę złota okaże się tzw. święty spokój podczas kuchennych prac. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji, zapoznać się ze specyfiką zarówno otwartej, jak i zamkniętej kuchni. Warto też pamiętać, że z reguły możliwe są zmiany, dzięki którym kuchnię otworzyć można na salon albo ją funkcjonalnie i ze smakiem od niego oddzielić.

Zostaw Komentarz