Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie?

W Internecie nie brakuje informacji o inwestycjach deweloperskich w stolicy, a także o tym, jak przygotować się do tego, by odebrać i wykończyć nowe mieszkanie. Warszawa to w końcu miasto, w którym powstaje najwięcej nowych mieszkań, nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy tej aglomeracji tak chętnie poszukują wiedzy, m.in. na temat planowania oświetlenia w mieszkaniu. W naszym artykule przedstawiamy najbardziej istotne fakty, o których należy pamiętać, projektując oświetlenie w swoim mieszkaniu.

Nowe mieszkanie Warszawa a wybór oświetlenia

Właściwe oświetlenie mieszkania gwarantuje mieszkańcom komfortowe funkcjonowanie. Dzięki światłu nawet po zmroku możemy wykonywać codzienne czynności, a także relaksować się w klimatycznych wnętrzach naszego domu. Dlatego tak ważny jest dobór oświetlenia do potrzeb mieszkańców. Podstawową kwestią jest to, że istnieją różne typy oświetlenia – ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Optymalne efekty uzyskuje się, korzystając z tych trzech rodzajów światła naprzemiennie.

Trzy rodzaje oświetlenia

Pierwszy rodzaj to oświetlenie ogólne, na które składają się np. lampy sufitowe, dzięki którym doświetlamy całe wnętrze. Wybór takich lamp jest imponujący – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Drugi rodzaj to oświetlenie miejscowe, zwane punktowym. Dzięki niemu doświetlamy miejsca, w których potrzebujemy najwięcej światła. Np. przy łóżku, w łazience czy nad blatem roboczym w kuchni. Warto wybrać takie modele lamp, którymi można sterować, wybierając kierunek padania światła – to znaczące ułatwienie.

Trzeci rodzaj to oświetlenie dekoracyjne. Jak sama nazwa wskazuje, jego główną rolą jest dekoracja mieszkania albo podkreślenie walorów wystroju, jak np. obrazy wiszące na ścianach. Pole do manewru jest tutaj ogromne, podobnie jak asortyment takich lamp.

O czym pamiętać, projektując oświetlenie?

Jest kilka zasad, którymi warto kierować się, urządzając nowe mieszkanie i dobierając lampy. Oto trzy najważniejsze:

  1. Barwa światła ma znaczenie – barwy zimne pobudzają do działania, a ciepłe ułatwiają nam relaks i wypoczynek. Zimne światło doskonale sprawdzi się np. w kuchni albo w gabinecie. Z kolei ciepłe – w sypialni lub salonie przeznaczonym do wypoczynku.

  2. Najpierw projekt wnętrza, potem oświetlenia – światło powinno być dobrane do stylu życia i potrzeb lokatorów, ale też do konkretnych sfer w mieszkaniu. Trudno decydować o wyborze oświetlenia „w ciemno”, gdy nie wiadomo jeszcze, jak urządzone będzie wnętrze.

  3. Światłem możemy „modelować” wnętrze – zarówno pod kątem klimatu, który w nim panuje, jak i wydobywania atutów i ukrywania mankamentów mieszkania. Jeśli jest coś, od czego chcemy odwrócić uwagę naszych gości, wystarczy skierować źródło światła w przeciwnym kierunku!

Zostaw Komentarz