Blog

Mieszkanie na wynajem czyli gdzie kupić, by najwięcej zarobić?

Inwestycja w mieszkanie, którego głównym celem byłby zarobek z wynajmu to coraz częściej spotykana praktyka wśród osób, które oczekują więcej niż gwarantują lokaty bankowe lub obligacje skarbowe. Według obliczeń analityków, inwestor może liczyć na roczny zwrot w wysokości 4-5% ceny mieszkania, co jest dwukrotnie wyższą wartością, niż w przypadku lokat. Jednak sam zakup mieszkania nie gwarantuje sukcesu. Na popularność oferty wynajmu wpływ ma wiele czynników, począwszy od grupy do której skierowana jest propozycja, na lokalizacji i cenie kończąc.

Rynek najmu mieszkań, dzięki wzmożonej aktywności przede wszystkim studentów i młodych rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego M, prężnie się rozwija. Na popularność tej formy mieszkania wpływ mają również firmy, które potrzebują kwater dla swoich pracowników oraz osoby, które czekają na spadek cen na rynku nieruchomości. W związku z ciągłym popytem rośnie również podaż. Osoby poszukujące sposobów na inwestycje zauważyli, że zakup mieszkania z zamiarem jego wynajęcia to doskonały, niemal pewny sposób na zarobek. Jednak aby inwestycja generowała przychody niezbędne jest podjęcie przemyślanej decyzji i zakup lokum, które cieszyć się będzie zainteresowaniem potencjalnych najemców.

Przede wszystkim lokalizacja

Najmniejszym ryzykiem niepowodzenia inwestycji w mieszkanie, którego głównym celem byłoby przynoszenie zysków z wynajmu, objęte są nieruchomości w miejscowościach, które cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. Słuchacze uczelni wyższych są jedną z najaktywniejszych grup jeśli chodzi o wynajem. W okolicach wakacji i we wrześniu rośnie ilość poszukiwanych mieszkań i to właśnie wtedy najłatwiej o wynajęcie na dogodnych warunkach. Celując w studentów warto pomyśleć o zakupie nieruchomości położonej niedaleko uczelni, która dodatkowo jest dobrze skomunikowana.

Jeśli chodzi o młode małżeństwa często posiadające potomstwo, choć nie tylko, idealnym wyborem są spokojne, zielone rejony, które znajdują się stosunkowo blisko centrum bądź zapewniają możliwość łatwego i szybkiego dojazdu do rynku. Dlatego też, jeśli chodzi o stolicę, inwestycja w mieszkania na Mokotowie daje niemal pewność dobrego zarobku. Według analiz, dwadzieścia procent badanych osób mając wskazać miejsce, w którym chciałoby zamieszkać wybrało właśnie leżącą w lewobrzeżnej części miasta dzielnicę – to najlepszy wynik. Dlaczego Mokotów cieszy się taką popularnością? Bez wątpienia przyciąga wieloma firmami oferującymi zatrudnienie, dobrą komunikacją z centrum, „zagłębiem biurowym” i obecnością sporej ilości terenów zielonych.

Liczy się również cena i standardWynajem-i-podnajem-lokalu-1

Osoby poszukujące mieszkań do wynajęcia, po wybraniu odpowiadającej im lokalizacji, skupiają się dodatkowo na cenie oraz komforcie, na jaki mogą liczyć wynajmując daną nieruchomość. Decydując się na inwestycję w mieszkanie na rynku pierwotnym, warto zrobić rozeznanie o zyskach na jakie możemy liczyć. Ogłoszenia o wynajmie pomieszczeń zlokalizowanych w okolicy dadzą nam pogląd na rentowność, jakiej możemy się spodziewać i pomogą zdecydować, czy wybór o którym myślimy będzie optymalny.

Jeśli zaś chodzi o komfort – wszystko zależy od nas i targetu, jaki przewidujemy. Student nie będzie oczekiwał takich samych warunków jak intensywnie pracujący i dobrze zarabiający singiel czy rodzina, poszukują spokojnego i wygodnego „gniazdka” dla siebie i swojego potomstwa. Określenie grupy docelowej pozwoli nam podjąć decyzję co do wystroju i aranżacji pomieszczeń.

Jaka wielkość mieszkania będzie optymalna?

Największym „wzięciem”, podobnie jak przy zakupie, cieszą się mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki. Te ostatnie są chętnie wybierane przez osoby samotne lub studentów, pozostałe pozwalają na komfort przy mieszkaniu we dwoje, bądź posiadając potomstwo. Zachowują przy tym względnie atrakcyjną cenę, dlatego wygrywają z trzy- i więcej pokojowymi.

Decydując się na konkretny metraż nie zapomnijmy również o układzie i funkcjonalności. Brak windy na 4 piętrze lub mieszkanie na parterze to cechy, które mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego kontrahenta. Warto również wybierać mieszkania umożliwiające swobodną aranżacje – niewymiarowe, wąskie, przechodnie pokoje to zdecydowanie nie jest dobry pomysł.

Warto kupić by wynająć?

Przed zakupem mieszkania z myślą o jego wynajęciu, warto wyliczyć realny zysk na jaki możemy liczyć. Tylko w ten sposób unikniemy ewentualnych rozczarowań. Faktem jest, że inwestując w nieruchomość roczny przychód powinien wynosić 6-7 proc. wartości mieszkania, choć nie ma na to gwarancji – należy spełnić wiele czynników, które pozwolą na tak atrakcyjny zarobek. Nie oczekujmy też, że mieszkanie od razu zacznie na siebie zarabiać – to długofalowa inwestycja, która mimo wszystko, niemal na pewno zagwarantuje większy zysk niż lokaty bankowe

Zostaw Komentarz